loading...

İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi

0
( Yüksek Kalite )

Filmler geç açılabilir biraz bekleyin veya sağ alt köşeden 360p yaparak daha hızlı izleyin

Belgesel izle Aaron Swartz bir dahi olmasının yanında bence dijital bir peygamber. Zira dehasını benzerleri gibi milyar dolarlar kazanmak yerine interneti daha iyi hale getirmeye adamış. 13 yaşında RSS teknolojisini geliştiriyor. Reddit’i kuruyor. Hatta Wikipedia kurulmadan 5 yıl önce “açık ansiklopedi” fikrini bir ödev için projeleştiriyor lakin hocası “denyo musun la öyle şey mi olur” diyor. Zekasını tamamen insanlık yararına kullanıyor Aaron Swartz. Akademik makalelerin bulunduğu ve para karşılığında satıldığı JSTOR’u hack’lerken videoya kaydediliyor, dava açılıyor. 1983’te yürürlüğe giren ilkel bir internet kanununa dayandırılarak 13 farklı suçtan dava açılıyor. 1 milyon dolar tazminat ve 35 yıl hapis cezası. Bu dava devam ederken ABD’de sansür kanunu SOPA’ya (TR’de PHORM oluyor aynı sistem) karşı başlattığı mücadele ile SOPA’yı alaşağı ediyor. Lakin FBI’ın tacizlerine katlanamıyor ve 2013’te intihar ediyor. Tabii buna intihar demek ne kadar doğru o da tartışılır. Bir insanın kendini öldürmesi için para ve hapis üzerinden tüm baskıyı uygularsan ona da cinayet demek icap eder bana kalırsa.

Önceki Film <<
Sonraki Film >>
614
FILM BILGILERI 12 ay önce eklendi
İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi

Belgesel izle Aaron Swartz bir dahi olmasının yanında bence dijital bir peygamber. Zira dehasını benzerleri gibi milyar dolarlar kazanmak yerine interneti daha iyi hale getirmeye adamış. 13 yaşında RSS teknolojisini geliştiriyor. Reddit’i kuruyor. Hatta Wikipedia kurulmadan 5 yıl önce “açık ansiklopedi” fikrini bir ödev için projeleştiriyor lakin hocası “denyo musun la öyle şey mi olur” […]

Tür: Diğer Yapımcılar

Yapım: 2014

IMDB Puanı: 8.2

Yönetmen: Brian Knappenberger

Konusu: Belgesel izle Aaron Swartz bir dahi olmasının yanında bence dijital bir peygamber. Zira dehasını benzerleri gibi milyar dolarlar kazanmak yerine interneti daha iyi hale getirmeye adamış.

Etiketler: , , , ,

BENZER FILMLER
Racing Extinction 2015 Türkçe Dublaj belgesel izle

IMDB Puanı: 8.2

2.866 kişi belgeseli izle di
How to Start a Revolution- Nasıl Devrim Yapılır

IMDB Puanı: 7.3

1.952 kişi belgeseli izle di
Savaş / The War Belgesel izle

IMDB Puanı: 9.0

2.751 kişi belgeseli izle di
Oradaydım belgeseli

IMDB Puanı: 8.0

8.334 kişi belgeseli izle di
YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?